Kocouře, ty se máš, Martina Špinková

Obrázková knížka vypráví příběh ze života o starém strýci, pečující rodině, malých dětech, všelijakých moderních zdravotních pomůckách a jednom černém kocourkovi. A také o tom, jak je skvělé nemuset potkat doma grizzlyho. Kniha byla v roce 2017 nominována na Zlatou stuhu v kategorii beletrie pro děti.

Když jsme malí, potřebujeme pomáhat s oblékáním, přebalováním, jídlem a chozením, když jsme staří, tak je to v něčem podobné. Ale přece jen trochu jiné. Jednak je za námi náš příběh a naše vzpomínky: s nimi si kniha trochu hraje. A pak tu jsou malí tiší pomocníci: jezdí, zvedají, pípají, svítí, naklánějí se, vidí či naslouchají za nás… Pomůcky. Nás dospělé často děsí, jsou symbolem závislosti, úpadku, nesoběstačnosti. Děti tyhle mašinky zajímají; starý člověk má něco, co jiní nemají.

 

O autorce:

Vystudovala UMPRUM v Praze, obor knižní kultura a písmo, maluje a píše. Je spoluzakladatelkou Cesty domů, od roku 2002 do roku 2012 byla její ředitelkou.

Je zodpovědná za publikace, které Cesta domů vydává, připravuje ediční plán, koordinuje práci s autory a výtvarníky, kteří na knihách spolupracují. Na publikacích Cesty domů spolupracovala od počátku jak autorsky, tak redakčně.

Vydala tři básnické sbírky: Za plotem noc, V koni křídla a Před andělem strom.

Od roku 2003 do září roku 2012 působila také jako ředitelka hospicového občanského sdružení Cesta domů.

 

Ilustrátor: Martina Špinková
Nakladatel: Cesta domů
Počet stránek: 60
Formát knihy: 215 x 225