Jak zvířata spí, Jiří Dvořák

Atlas spících zvířat s ilustracemi Marie Štumpfové a texty Jiřího Dvořáka. Jak zvířata vypadají, co dělají, co potřebují, na co myslí v čase spánku a čerpání sil? Některé spí pořád a některé skoro vůbec, jedno spí pod vodou a jiné na jedné noze, jedno ve sněhu a jedno v horké poušti… Knížka navazuje na oblíbený „žánr“ zvířátkových leporel a obrací se k nejmenším čtenářům, vybízí rodiče a učitele k interaktivní hře a otevírá dětem prostor k přemýšlení: proč lidé a zvířata spí, co je to odpočinek, jak a kde žijí jednotlivá zvířata a k čemu jsou užitečná. Kniha-ukolébavka pro nejmenší čtenáře.

 

O autorovi: 

Jiří Dvořák (*1970) pracuje jako šéfredaktor časopisu Naše krásná zahrada. Je autorem řady leporel pro nejmenší čtenáře. Dále vydal knížky Slepice a televize (2003), Zpátky do Afriky! (2005) nebo Minimax a mravenec (2009). „Za úhelné kameny autorovy poetiky lze považovat iracionální výklad světa,“ napsal o autorovi Jan Nejedlý, „tedy jeho vidění dětskýma očima, a přenesení lidského jednání na zvířata či věci. Na rozdíl od klasických bajek se však u Dvořáka jen sporadicky objevuje explicitní výchovný moment: má-li autor volit mezi moralitou a vtipem, raději sáhne po druhé možnosti.“

O ilustrátorce: 

Marie Štumpfová je mladá česká výtvarnice, která vystudovala VŠUP v ateliéru ilustrace a grafiky, těmto oborům se také věnuje.